Świąteczne promocje – nie daj się naciąć!

Co niemiara banków już od końca listopada zaczyna reklamować kredyty na święta. Marketingowcy i zawodowcy od PR-u, bardzo dobrze wiedzą, że już po zaduszkach, Polacy rozpoczynają urządzać świąteczne sprawunki i bardzo dobrze potrafią to zagospodarować.

O ile w listopadzie lwia część z nas, chociaż myśli już o bożonarodzeniowych potrawach i świątecznych prezentach, nie pobiera pod uwagę kredytów, mając nadzieję, że będzie możliwe ich ustrzec się, o tyle grudniowa gorączka zakupów skutecznie pozbawia nas wyobrażeń. Kiedy półki sklepów wypełniają się przytulankami, LCD, sprzętem AGD, a dzieci piszą rozległe listy do Świętego Mikołaja, coraz zuchwalej przeświecamy propozycje banków. Nie powinno się jednak poddawać się owej gorączce przedświątecznej i z mroźną głową myśleć o debetach gotówkowych. W zasadzie powinno się koniecznie przeanalizować wiarygodność oferty. Nad wyraz często coś, co mieni się “wierzytelnością na święta” w żadnym razie nie stanowią rewelacyjnej oferty. Jest to systematycznie codzienna oferta danego banku, ale wręcz ze przekutą i świąteczną terminologią. Pojawiają się też propozycje nowe, ale absolutnie niekorzystne w odniesieniu do zwyczajnych kredytów konsumenckich udostępnianych przez cały rok.
umowa w domu
Agencje bankowe pragną nam więc w ramach świątecznych promocji zbyć produkt de facto droższy. Nim więc damy się wpuścić w maliny na Świętego Mikołaja i wyraziste hasła reklamowe, na początek przekalkulujmy ile i w jakim czasie będziemy musieli zwrócić. Nie zatrzymujmy się w pierwszym przyuważonym banku, którego reklamy nas w wyższym stopniu przyciągnęły. Chodzi wszak o środki płatnicze i nasz sielankowy sen, więc powinno się poświęcić odrobinę czasu i energii, by odszukać rzetelny bank i fascynującą propozycję. Jeżeli rozpatrujemy instytucje fiskalne, w podobny sposób musimy zachować czujność. W zasadzie powinno się wyselekcjonować spółkę, jaka jest kompetentna, ma pozycję na rynku i jasne zasady przydzielania takich pożyczek. W przypadku drobnych, nieznanych jednostek ryzykujemy nieco w wyższym stopniu, bo przy problemach ze spłatą, mogą rozpocząć się kłopoty i astronomiczne odsetki. Oczywiście nawet w dużych firmach i bankach, brak oddania to znaczny kłopot, ale częstokroć doradcy fiskalni proponują konsolidację kredytów czy inny system spłat. Nim weźmiemy debet, nawet jeśli jesteśmy przekonani, że będziemy go oddawać proporcjonalnie i punktualnie, zapytajmy, jakie kary zagrażają za brak spłat. Jakie odsetki są dodawane? Jakie są konsekwencje? To kwestia jasna czarny scenariusz, ale powinno się być wyedukowanym, co nam grozi za nieprzestrzeganie zasad umowy. Nim więc rozpoczniemy beztrosko nabywać prezenty za pożyczone środki finansowe, upewnijmy się, że zobowiązanie wzięliśmy na dopuszczalnie najlepszych zasadach, a od nowego roku uda nam się po raz kolejny finansowo stanąć na nogi.